İçeriğe geç Altbilgiye atla

Belirsizliklerle Başa Çıkma Yolları

Belirsizlikler yaşamak kolay değildir. İnsan beyni belirsizliği tehdit olarak algılar. Kesinlik ifade eden şeyler dışındaki her şeye beynimiz, odaklanmamızı engeller ve kendini korumaya alır. Belirsizliklerle başa çıkma yolları hakkında bir uzmandan yardım alabilirsiniz.

Evrimsel sürecimiz boyunca beynimiz belirsizliğe direnmeye hazır halde bulunmuş olsa da, hiçbir zaman geleceğin bize ne getireceğini bilememiz tam olarak mümkün değil. Pandemi gibi olası olmayan, rutinlerimizi veya planlarımızı değiştiren durumlara karşı belirsizliklerle başa çıkma yollarını öğrenmemiz gerekir.

Belirsizliklerle Başa Çıkma Yolları Nelerdir?

Belirsizliklerle başa çıkma yollarından biri stres tetikleyicilerini keşfetmek ve sizi nelerin belirsizlik durumuna soktuğunu bulmanızdır. Başınıza gelenleri kontrol edemezsiniz ancak, başınıza gelenlerle nasıl baş edeceğiniz sizin kontrolünüzdedir. Belirsizliklerle baş edebilmek için şu yolları izleyebilirsiniz:

  • Direnç Göstermeyin
  • Kendinize Yatırımlar Yapın
  • Konfor Alanları Oluşturun
  • Her Düşündüğünüzün Doğru Olmadığını Unutmayın
  • Dikkatinizi Verin
  • Kendiniz İçin Anlam Çıkarın
  • Meditasyon
  • Sosyal Desteklerden Yararlanın
Belirsizlikler yaşamak kolay değildir. İnsan beyni belirsizliği tehdit olarak algılar. Kesinlik ifade eden şeyler dışındaki her şeye beynimiz, odaklanmamızı engeller ve kendini korumaya alır. Belirsizliklerle başa çıkma yolları hakkında bir uzmandan yardım alabilirsiniz.

Direnç Göstermeyin

Oldukça zorlu zamanlardan geçtiğiniz belirsizlik süreçlerinde, mevcut olan bu gerçekliğe direnç göstermek sizi iyileştirmeyeceği gibi öğrenmenize, gelişmemize ve daha iyi hissetmemize de engel olabiliyor. Mevcut durumuzu kabullenmek, vazgeçmekle aynı şey değildir. Mevcut durumun sonsuza kadar aynı kalmayacağını düşünmek ve şu anda olanları tüm gerçekliğiyle kabul etmek, problemli durumları daha iyi hale getirmek için çabalamanıza yardımcı olur. Böylece belirsizliklerle başa çıkma konusunda stresinizi yönetebilirsiniz.

Kendinize Yatırımlar Yapın

Bedeninize, zihninize veya ruhunuza yeterince yatırım yapmadığınızda, yaşayabileceğimiz güzel bir yaşamı elinizle itebilirsiniz. İhtiyacınız olan uykuyu alıp, yorgun olduğunuzda dinlenmeyi bilmeniz önemlidir. Sadece keyif almak için eğlenceye ya da keyifli aktivitelere vakit ayırmanız faydalı olur.

Konfor Alanları Oluşturun

Kendinize yatırım yaparken kullanabileceğiniz en önemli yöntemlerden biri de kendinize sağlıklı konfor alanları yaratılmasıdır. Kendinizi güvende hissettiğinizde esnekliğinizi de koruyabilirsiniz. Belirsizlikler yaşadığınızda, beyniniz dopamin sistemlerini aktive eder. Bu durumu beyninizin sizi bir konfor yöntemine teşvik etmesi gibi düşünün veya bu durumu iyi değerlendirmeye çabalayın.

Her Düşündüğünüzün Doğru Olmadığını Unutmayın

Her düşündüğüne inanmadığınızda, stresinizi azaltabilirsiniz. Belirsizliğin hâkim olduğu zamanlar, en kötü senaryolara dair düşüncelerinize yoğunlaşmamanız yararlı olabiliyor. Riskleri öngörebilmeniz için en kötü senaryoları göz önünde bulundurmak yararlı olabiliyor. Ayrıca, stres yaratan senaryolara inanırsanız, bu düşünceler sadece kafanızda yer almaktan çıkar ya da gerçek hayatta yaşanıyormuş gibi duygu yüklü tepkiler vermenize sebep olabiliyor.

Dikkatinizi Verin

Belirsizliğin zıttı, mevcudiyettir. Korkutucu ya da bilinmeyen geleceği düşünmektense, dikkatinizi aldığınız nefese getirebiliyor. Burada kendinizle iletişime geçebilirsiniz. Anlık olarak hissettiğiniz duyguları veya onları bedeninizde nerede hissettiğinize dikkat edin. Bu deneyime merakla yaklaşmanız yararlı olabiliyor. İç dünyanızda mevcut durumunuza odaklanarak, olumsuz düşünceler üzerinde düşünmekten kurtulabilirsiniz.

Kendiniz İçin Anlam Çıkarın

İnsan olarak, bizi en çok motive eden hislerden biri başkaları için önemimizin ne olduğudur. Birisi sizin çabanızı takdir ettiğinde ve ondan fayda sağlayabildiğinde oldukça memnun olursunuz. Bu durum karşısında daha çok çalışır ya da yaptığınız işten de daha çok keyif alırsınız. Kendiniz hakkında düşünmeyi bırakıp başkalarına destek verdiğinizde kendinizi çok daha iyi hissedebilirsiniz.

Meditasyon

Meditasyon ya da nefes egzersizi kaygıyla baş etmede en etkili yollardandır. Sadece 1 dakikalık nefes egzersizleri sayesinde nabzınızın belli ölçüde düşmesini sağlayabilirsiniz. Bu yöntemler belirsizliklerle başa çıkma sürecinize destek olabiliyor.

Sosyal Desteklerden Yararlanın

Sosyal destek almak,  benzer sorunlar ile baş etmeye çalışan insanlarla konuşmak veya onların işlevsel yöntemlerini öğrenmek belirsizliklerle baş etmenizde yarar sağlayabilir. Yakın çevrenizdeki insanlarla durumunuzu paylaşmak, yaşadığınız sorunu kendi içinizde olmaktan çıkarır bu noktada başka bir açıyla görmenize yardımcı olabilir. Sonuç olarak belirsizliklerle başa çıkma sürecinde kendinizi rahatlatabilirsiniz.

Belirsizlikler başa çıkma ile ilgili daha geniş bilgi almak veya randevu için bize ulaşabilirsiniz.

“Blog yazıları bilgilendirme amaçlıdır. Tıbbi tavsiye veya tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir.”

Yorum bırakın

Limonluk, Çoruhlu New Wave Plaza, İsmet İnönü Blv. 2486.Sok No:4/6, 33120 Yenişehir/Mersin/Türkiye

 

 

Canan Doğuş © 2024. Tüm Hakları Saklıdır

× Whats App İletişim