İçeriğe geç Kenar çubuğuna atla Altbilgiye atla

Aile ve Sosyal Yaşam Danışmanlığı

Aile ve sosyal yaşam danışmanlığı kişilerin aile ilişkileriyle ve sosyal yaşamlarıyla alakalı problemleri ele alan bir danışmanlık hizmetidir. Bu danışmanlık türü bireylerin ve ailelerin karşılaştığı zorluklarla başa çıkmalarına yardımcı olmayı amaçlar. Farklı birçok konuyu da kapsayan hizmet türü içerisinde evlilik sorunları, iletişim problemleri, çocuk yetiştirme zorlukları, boşanma ve ayrılık süreçleri, aile içerisinde olan çatışmalar, aile içi bağımlılık, şiddet problemleri, duygusal sorunlar, depresyon, kaygı ve stres yönetimi gibi konuları bulunur.

Aile ve Sosyal Yaşam Danışmanlığı Nedir?

‘Aile ve Sosyal Yaşam Danışmanlığı Nedir?’ sorusuna cevap vermeden önce ‘aile’ ve ‘sosyal yaşam’ kavramlarının içini doldurmak gerekiyor. Toplumun en küçük birimi olarak kabul edilen aile, anne, baba ve onların çocuklarından oluşan kurumdur.

Aile; aynı zamanda toplumun en kutsal ve en temel yapı taşını oluşturuyor. Bireylerin yaşamında önemli bir yer tutan aile; beslenme, bakım, sosyal ve kültürel değerleri kazanma, psikolojik ve duygusal gelişim, eğitim ve sağlıklı zekâ gelişimi gibi temel ihtiyaçların karşılandığı birincil ortamdır.

 ‘Sosyal yaşam’ diğer bir tabiriyle ‘sosyal hayat’ ise diğer bireyler ile kurduğumuz iletişimler ve etkileşimlerin tümünü kapsıyor. Diğer insanlarla birlikte yaptığımız etkinlikler, kurduğumuz diyaloglar ve konuşmaların hepsi sosyal hayatımızın parçalarıdır.

Aile ve Sosyal Yaşam Danışmanı ailelerin yaşadıkları sorunları tespit ederek çözümü için yöntemler geliştirir.  Bozulmuş aile sistemini onarmaya yönelik önlemler alır ve uygulamaya koyar. Aile, birey veya çiftlere özel stratejiler belirler. Sağlıklı toplumlar ancak sağlıklı ailelerin kurulmasıyla inşa edilebilir.  

Aile ve Sosyal Yaşam Danışmanları, koçluk merkezlerinden yaşlı bakım merkezlerine kadar birçok yerde çalışabilir

Limonluk, Çoruhlu New Wave Plaza, İsmet İnönü Blv. 2486.Sok No:4/6, 33120 Yenişehir/Mersin/Türkiye

 

 

Canan Doğuş © 2024. Tüm Hakları Saklıdır

× Whats App İletişim