İçeriğe geç Altbilgiye atla

Yalnızlıkla Başa Çıkma Yolları Nelerdir?

Yalnız kalmak bazı anlarda herkese iyi gelir. Kendinizi dinler, içinize dönersiniz. Bu genellikle dinlendirici bir andan oluşur. Ama bazen de yalnızlık siz çağırmadan gelir. Yalnızlıkla başa çıkma yolları birden farklı şekilde olabiliyor.

Herkes zaman zaman kendini yalnız hissedebiliyor. Bazı zamanlarda etrafınızda kalabalıklar olsa bile, anlaşılmadığınız, önemsenmediğinize dair duygulara kapılıp, kendinizi yalnız bulabilirsiniz. Yalnız olmak, herkes tarafından tam olarak ifade edilebilen bir durum olmayabiliyor

Bu sebeple de yalnızlık; fiziksel acı, depresyon ya da fiziksel sağlık olarak kendini gösterir. Yalnızlıkla başa çıkabilme durumunda birden fazla yöntem kullanılabilir. Bu yöntemlerden yararlanma konusunda için bir uzman terapistle iletişime geçebilirsiniz. Bu yöntemleri uygulamaya başlamadan önce bakış açınızı değiştirmeniz ve kendinizi neyin yalnızlaştırdığını araştırmanız önemlidir.

Yalnızlık Nasıl Fark Edilir?

Çoğu kişi zaman zaman içine düştüğü yalnızlık duygusu ile baş edemeyebilir. Bunun sebebi genellikle yalnız olmadığınız zamanlarda yalnızlık üzerine düşünmüyor olmanızdır. Çevrenizde sık sık görüştüğünüz, sohbet ettiğiniz, sizin yaşadığınız süreçlerden haberdar yakınlarınız vardır. Siz de yakınlarınızın yaşadıklarını bilirsiniz, birbirinizi bu tip durumlarda takip edersiniz.

Böyle durumlarda hiç kimse acaba yalnızlık nasıl diye düşünmeyebilir. Ancak, yalnız olduğunuz zaman bunu kendiniz bilirsiniz. Sevgilinizden, eşinizden ayrılmış olabilirsiniz, ailenizden ya da arkadaşlarınızdan uzağa düşmüş de olabilirsiniz. İstediğiniz an sohbet edebileceğiniz birilerinin yakınınızda olmaması, birden bire yalnızlıkla yüzleşmenize sebep olabilir. Bu yaşadığınız yalnızlık oldukça karanlık duyguları da beraberinde getirebilir.

Yalnızlıkla Başa Çıkma Yöntemleri Nelerdir?

Farklı nedenlerden kaynaklı içine düştüğünüz yalnızlık duygusunda boğulmamak için, yalnızlıkla baş etmeyi öğrenmeniz gerekir. Bunun için bazı yöntemlerden yararlanıp, bazı yaşam değişiklikleri yapın;

  • Kurslara Katılın
  • Gönüllü Olun
  • Dostlarınıza Zaman Ayırın ve Sosyalleşin
  • Bir Hayvan Sahiplenin
  • Profesyonel Desteğe Başvurun

Kurslara Katılın

Yaşamınızı sosyalleştirme ve yalnızlığınızdan kurtulma adına ilgi alanınıza uygun bir kurs ya da derslere katılabilirsiniz. Sizinle aynı alana ilgi duyan farklı kişilerle tanışmak ve bir grubun parçası olduğunuzu hissetmek, size kendinizi çok daha iyi hissettirir. Hobilerinize, yeteneklerinize yenilerini ekleyerek kendinizi daha mutlu hissedebilirsiniz.

Gönüllü Olun

Gönüllü çalışmalara katıldığınıza, kendi dünyanızda kaybolmazsınız. Başkalarının yaşamında bir fark yaratabileceğinizi görmek, özgüveninizi ve öz saygınızı artırır. Böylece yaşamdan daha fazla zevk alabilirsiniz. Aynı amaç için toplanmış kişilerle bir arada olup ekip ruhunu deneyimleyip, yalnızlığınızla daha kolay baş edebileceksiniz.

Dostlarınıza Zaman Ayırın ve Sosyalleşin

Hiçbir arkadaşınız olmadığını düşünüyor olabilirsiniz. Ancak, aslında birçok kişi ile yakın ilişkileriniz olduğunu keşfetmek için adım atabilirsiniz. Bunun için aileniz, eski okul ya da iş arkadaşlarınızla programlar yapabilirsiniz. İlişkilerinizi canlı tutabilme adına sevdiklerinizle sık sık telefon ile iletişime geçmeyi deneyin. Günün bazı saatlerini telefon üzerinden haberleşmeye ayırabilirsiniz.

Bir Hayvan Sahiplenin

Yalnızlığınızı hafifletmenin yollarından biri de evcil bir hayvanla aynı evi paylaşmaktan geçer. Yaşadığınız yer ya da işiniz sebebi ile çevrenizdeki insanlarla sağlıklı ve yakın ilişkiler kuramıyor olabilirsiniz. Kedi, köpek gibi bir evcil hayvanla aynı evi paylaşmak size yalnızlığınızı unutturur. Özellikle yardıma ihtiyacı olan bir hayvanı sahiplendiğiniz zaman kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Sahiplendiğiniz hayvan dostunuz için de oldukça yararlı olan bu tutumunuz, sizi de yalnızlığınızdan kurtaracak. Aynı zamanda hayvanlar sizin diğer insanlarla sosyalleşmenize de yardımcı olur.

Profesyonel Desteğe Başvurun

Tüm çabalarınıza rağmen hala kendinizi yalnız hissediyorsanız, bu durum size her gün daha mutsuz hissettiriyorsa, profesyonel destek almayı düşünebilirsiniz. Yalnızlık ile ilgili yaşanan psikolojik durumlara çözüm üretmek üzere bilişsel davranışçı terapi ve psikoterapilerden yararlanan uzman terapistler, iyileşme sağlamanıza yardımcı olur. Başka insanlarla bir aradayken dahi hissettiğiniz ve kurtulamadığınız yalnızlık duygusu ile baş edebilmeniz için uzman bir profesyonelin desteğine başvurabilirsiniz.

Yalnızlıkla başa çıkma yolları ile ilgili daha geniş bilgi almak veya randevu için bize ulaşabilirsiniz.

“Blog yazıları bilgilendirme amaçlıdır. Tıbbi tavsiye veya tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir.”

Limonluk, Çoruhlu New Wave Plaza, İsmet İnönü Blv. 2486.Sok No:4/6, 33120 Yenişehir/Mersin/Türkiye

 

 

Canan Doğuş © 2024. Tüm Hakları Saklıdır

× Whats App İletişim