İçeriğe geç Altbilgiye atla

Duygusal İstismar Nedir?

Sömürme anlamına gelen istismar Türk Dil Kurumu sözlüğünde insanın iyi niyetini kötüye kullanmak olarak tanımlanmıştır. Duygusal istismar ise, bir insanın duygusal durumunun istismar eden tarafından kendisine fayda sağlayacak şekilde kullanılmasıdır. Başka bir kişinin duygularını kullanarak kontrol etmeye çalışmak şeklinde de tanımlanabiliyor.

Duygusal istismar çoğu zaman bilinçli olarak, kasıtla ve bir plan dahilinde gerçekleştirildiği gibi durumlarda ise bilinçsiz ve farkında olmadan gerçekleşir. İstismarcı duygusal olarak karşı tarafa zarar vererek acı çektirdiğinin farkında değildir. Duygusal istismar, tanımlanması ve tespit edilmesi oldukça zor olduğundan genellikle görünmezdir. Ancak tespitin zor olması nedeniyle duygusal istismarı kabullenmek ve buna bağlı olarak oluşan zararın ortadan kaldırılması ve iyileşme zordur. Günlük yaşamda karşılaşılan zorluklar, kavgalar ve yaşanan her tatsız olay istismar değildir. Kesin sınırlarla ayırabilecek ölçüler bulunmadığından duygusal istismarın davranışlarda tespiti önemli. Bu konuda kişiler farkındalık kazanmak için aile ve sosyal yaşam danışmanlığı, mental koçluk ve yaşam koçluğu uygulamaları başvurabilir.

Duygusal İstismar Nasıl Anlaşılır?

Duygusal istismarın ikili ilişkiler içinde ortaya çıkan bir durumdur. Arkadaşlık ilişkileri, iş arkadaşlıkları, ebeveyn çocuk ilişkisi, flört aşamasındaki çiftler, sevgililer ve evli çiftlerin ilişkilerinde duygusal istismar sıklıkla yaşanabiliyor. Ebeveynlerin çocuklarla ilişkisinde yaşanan çocuğun duygusal istismarı, kapsamlı şekilde incelenmesi gereken ayrı bir yazı konusudur. Buna göre yetişkinlerin, özellikle evli çiftlerin duygusal istismar olarak değerlendirilebilecek davranışlarından bazıları şunlar;

  • Önemsememek
  • Sürekli aşağılamak
  • Yok saymak
  • Mailleri, mesajları kontrol etmeye çalışmak
  • Kıyafet seçimleri ve yaşam tarzına müdahil olmaya çalışmak
  • Ekonomik kararlara katılım ve finansal özgürlüğü engellemeye çalışmak
  • Sindirme ve tehditler
  • Sürekli yönlendirmeye çalışma.

Bu tür davranışlar bir süreklilik arz ediyor. Bu nedenle karşı tarafta bir rahatsızlık oluşturuyorsa burada duygusal istismarın olduğu söz konusudur. Duygusal istismarın yaşanması kişinin özgüveni ve özsaygısını zedeler. Yaşama sevincini azaltır. Öfke, suçluluk, değersizlik hissettirerek maruz kalan kişiye acı verir. TamamenUzun süreli duygusal istismara maruz kalmak depresyon, anksiyete, stres bozuklukları gibi psikolojik sorunlara sebep olur. Bazı durumlarda duygusal olarak çekilen acıya fiziksel acı ve sağlık problemleri de eşlik eder. Kişiler sürecin içinde bir tanımlama yaparak bunu bir sorun olarak algılamayabiliyor. Açıkça istismarcının davranışlarından duyulan rahatsızlık hissedilse bile her ilişkide olabilecek türden şeyler şeklinde minimize edilerek görmezden gelinebiliyor. Ayrıca duygusal istismarın kabul edilmemesi yaşanan süreç normalleştirilebiliyor. Hatta bazı durumlarda istismar edene karşı sempati duyuluyor. Duygusal istismarın tespitinin zor olması yaşanan acıların süresini uzatır. Travmaları derinleştirir. Esas olarak farklı fiziksel sağlık problemleri duygusal istismara bağlı olarak ortaya çıkıyor.

Duygusal İstismarın Yaşanması Sonrası İyileşme

Kolaylıkla farkına varılamayan bir süreç olan duygusal istismarın etkilerinin ortaya çıkardığı hasarı tespit etmek güç. Bu nedenle iyileşme sürecine ihtiyaç duyulması çoğu durumda hiç gerçekleşmemekte. Ayrıca duygusal istismara maruz kalan kişi yaşadığı psikolojik sıkıntıları, ruhsal ve fiziksel acıları çoğunlukla başka sebeplere bağlıyor. Bu nedenle kişi içinde bulunduğu durumu normalleştirme çabasına girebiliyor.

Duygusal istismar sonrası iyileşme için ilk adım, durumun farkına varıp tanımlayarak bu durumun çözülmesi gereken bir problem olduğunu kabullenme. Buna bağlı olarak bu en önemli aşamada duygusal istismara maruz kaldığı gerçeği ile yüzleşen kişi için iyileşme süreci istismarcının davranışları üzerinde düşünmek, yorumlamak ve tekrarlanmasına izin vermemek için gereken tedbirleri almakla devam eder. Kişi kendilik değerinin sorgulanmasına, davranışları ve kararları konusunda ağır bir şekilde eleştirilmesine izin vermemelidir. Ayrıca sindirme ve yok sayma davranışları karşında  kendini gösterme çabalarına son vermelidir. Kişi fiziksel, ruhsal, duygusal, sosyal ve zihinsel olarak kendine iyi bakmalıdır. Bunlara ek olarak uyku ve düzenli beslenme konusunda dikkatli davranmalıdır. Sonuç olarak oldukça zor bir süreç olan duygusal istismar  sonrası iyileşme için profesyonel destek almak, iyileşmeyi hızlandıracak ve kişi kendisini daha kısa süre içerisinde sağlıklı ve zinde hissedecek.

Duygusal istismar hakkında, detaylı bilgi almak veya randevu almak için bize ulaşabilirsiniz.

“Blog yazıları bilgilendirme amaçlıdır. Tıbbi tavsiye veya tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir.”

Yorum bırakın

0.0/5

Limonluk, Çoruhlu New Wave Plaza, İsmet İnönü Blv. 2486.Sok No:4/6, 33120 Yenişehir/Mersin/Türkiye

 

 

Canan Doğuş © 2024. Tüm Hakları Saklıdır

× Whats App İletişim