İçeriğe geç Altbilgiye atla

Çocuklarda Sorumluluk Bilinci Nasıl Geliştirilir?

Sorumluluk; bireyin başkalarının haklarını da gözeterek kendi ihtiyaçlarını karşılamak için gösterdiği davranışların sonuçlarını üstlenebilme becerisidir. Doğuştan gelen bir özellik olmayan sorumluluk bilinci, çocukluktan itibaren ebeveynler tarafından kazandırması gereken davranışlardır. Anne babalar çocuklarda sorumluluk bilinci konusunda dikkatli, anlayışlı ve sabırlı davranmalıdır.

Tüm ebeveynler çocuklarının sorumluluk sahibi olmasını ister. Ders çalışan, odasını toplayan, evdeki işlere destek olan, kısacası sorumluluk alabilen çocukların özgüvenleri yükselir, daha mutlu ve başarılı bireyler olabilirler. Ancak sorumluluk, bir anda gelişen bir duygu olmadığı için ebeveynlerin çocuklarda sorumluluk bilincinin gelişmesi için sabırlı davranmalıdır. Bunun için çocuklarınıza sözlerinizle değil, davranışlarınızla örnek olabilirsiniz.

Çocuklarda Sorumluluk Bilinci Gelişmesi İçin Öneriler Nelerdir?

Kendini ve taleplerini rahatça ifade edebilen, gerekli durumlarda “Hayır” diyebilen, hakkını savunan, görevlerinin ya da sorumluluklarının farkında hareket eden, kendine güveni olan çocuklar yetiştirmek tüm ebeveynlerin en büyük isteklerindendir. Bu noktada; temel disiplin kurallarını doğru bir şekilde uygulayabilmenin önemi büyük. Çocuklarda sorumluluk bilinci gelişmesi için ebeveynler şu tavsiyelerden yararlanabilir.Çocuklarda Sorumluluk Bilinci Nasıl Geliştirilir?Çocuklarda Sorumluluk Bilinci Nasıl Geliştirilir?

Çocuğunuza Küçük Sorumluluklar Verin

Küçük yaşlardan itibaren çocuklarınızda sorumluluk bilinci geliştirmeniz hem kendilerine güven duymasına katkıda bulunur, hem de otokontrol gelişimini destekler. Çocuğunuza küçük yaşlarda verdiğiniz sorumluluklar, ilerleyen zamanlarda sosyal yaşama adaptasyonları için olumlu katkılar sağlar. Küçük yaşlardan itibaren odasını toplamanın anlamını kavrayan çocuk, dışarıda yere çöp atmaması gerektiğini de daha kolay kavrayabilir. Bu davranışı daha küçük yaşlarda özümsediği için kolaylıkla sergileyebilir.

Çocuğunuza Rol Model Olun

Çocuklar gözlem sayesinde her yaptığınızı kopyalama eğiliminde olur. Bu sebeple çocuklarınızdan sergilemelerini beklediğiniz her davranış için onlara olumlu yönde rol model olmanız, yol göstermeniz sorumluluk sahibi olması açısından oldukça önemlidir.

Çocuklarınızı Daha Yakından Tanıyın

Çocuğunuzun yaşına uygun sorumluluklar verebilmeniz için, çocuğunuzun içinde bulunduğu gelişim döneminin özelliklerini bilmenizde yarar var. Çocuğunuzun kişisel özellikleri hakkında bilgi sahibi olmanız da bu aşamada oldukça önemlidir. Bu nedenle çocukların gelişim dönemlerine ait özellikler hakkında kitaplar okumanız ve çocuğunuzu gözlemlemeniz tavsiye ediliyor.

Küçük Yaşlardan İtibaren Sorumluluk Aşılamaya Başlayın

Çocuklarınızın okula başlama çağını beklemeniz, çocuklarda sorumluluk bilincinin gelişimi için geç kalmanıza sebep olabiliyor. Küçük yaşlardan itibaren çocuklarınızın yaşlarına uygun sorumluluklar verdiğinizde, yaşları ilerledikçe daha fazla sorumluluk alabilirler.

Sabırlı Ve Destekleyici Bir Tavır Sergileyin

Çocuklarda sorumluluk bilinci kazanımı, yavaş gelişen bir kazanımdır. Bu sebeple, hızlı bir gelişim beklemeyin ve sürekli destekleyici bir tutum içinde olmaya önem gösterin. Sabırla yaklaştığınız çocuğunuz, sizin desteğinizi görmekten hoşnut olur.

Çocuklarda Sorumluluk Bilinci için Seçme Şansı Tanıyın

Seçme şansı tanınan, kararlarına saygı gösterilen çocuklar, kendilerini daha iyi tanır ve daha sağlıklı bir kişilik gelişimi gösterir. Böylece karar verebilme yetileri gelişiyor. Yaptıkları seçimlerinin sorumluluğunu daha kolay alabilirler.

Çocuklarınızın Sorumluluk Almaları İçin Yönlendirin!

5-6 yaşından itibaren tüm çocuklar, yuva çocuğu olmaktan çıkar ve okul dönemine başlama yolunda ilerler. Artık kendileri ile alakalı pek çok görevi yerine getirecek beceri düzeyine ulaşabilirler. Kendi yemeklerini yiyebilen çocuğunuz, kıyafetlerini seçip giyebiliyor. Evdeki kuşun ya da kedinin mamasını veya suyunu koyabiliyor. Kendi odasını ya da oyuncaklarını toplayabiliyor. Yemek saatlerinde masanın hazırlanması için taşıyabilecekleri araç veya gereçleri getirip, sonra da toplayabiliyorlar

Olumlu Davranışlarını Ödüllendirerek Çocuklarda Sorumluluk Bilinci Arttırılabilir

Çocuklarda sorumluluk bilincinin gelişebilmesinde olumlu davranışlarını takdir etmenizin önemli bir yeri vardır. Çocuğunuz sorumluluk aldığında onları mutlaka takdir edin. Olumlu davranışlarını görmezden gelip sıradanlaştırmayın. Sizin basit gördüğünüz bir davranış, çocuk için çok değerli ya da anlamlı olabiliyor. Çocuğunuzun yaşının üzerinde taleplerde bulunmayın.

Çocuklarınızın yaşlarına uygun olan sorumluluklar almaları konusunda onları yönlendirmeniz oldukça önemlidir. Sorumluluklarını yerine getirme konusunda teşvik edici bir tutum sergilemeniz, başardıkça olumlu geribildirimler vermeniz, çocuklarda sorumluluk bilinci gelişmesi sürecinde size düşen en önemli görevlerdir.

Çocuklarda Sorumluluk Bilinci ile ilgili daha geniş bilgi almak veya randevu için bize ulaşabilirsiniz.

“Blog yazıları bilgilendirme amaçlıdır. Tıbbi tavsiye veya tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir.”

Yorum bırakın

Limonluk, Çoruhlu New Wave Plaza, İsmet İnönü Blv. 2486.Sok No:4/6, 33120 Yenişehir/Mersin/Türkiye

 

 

Canan Doğuş © 2024. Tüm Hakları Saklıdır

× Whats App İletişim