İçeriğe geç Altbilgiye atla

Boşanma Sürecinin Çocuklara Etkisi

Boşanma; boşanma öncesi ve sonrasında yaşanan ilişkileri, çatışmaları ve uyum süreçlerini içerir. Çocuklar için önemli bir stres kaynağı olarak görülür boşanma süreci. Boşanma sonrası çocukların yaklaşık yüzde yirmisinde çeşitli problemler gözlemleniyor. En sık gözlemlenen; davranış bozuklukları, kurallara uymama, akademik başarıda düşme, kaygı ve depresyondur. Boşanma sürecinin çocuklara etkisi aile bireylerinin bu süreci yönetimi ile doğrudan ilişkilidir. Ebeveynlerin olumlu tutumu çocuğunda süreci en az etki ile atlatmasına yardımcı olur.

Boşanan ailelerin çocuklarında sosyal ilişki sorunları da ortaya çıkabiliyor. Bu durum çocuğun kendi evliliğinde boşanma olasılığını da yükseltir. Buna karşılık boşanmış ailelerin çocuklarının büyük kısmında klinik açıdan problemler gözlemlenmez. Boşanmış ailelerin çocukları içinde birçoğu yaşıtlarına göre daha mutlu ve daha başarılı olabiliyor.

Boşanma sürecinin başladığı ailelerde çocuğa uygun bir açıklama yapılmadan bir ebeveynin evden ayrılması sık karşılaşılan durumlardandır. Bu durum çocuğun kaygılarının artması, olaylara kendi başına anlam verememesi, kafasının karışması ve kendisini yalnız hissetmesi ile sonuçlanabiliyor. Boşanma süreci başladıktan sonra resmi olarak boşanma gerçekleşene kadar ya da bir mahkeme kararı çıkana kadar çocuk evden giden ebeveynini göremeyebiliyor. Bu durum genellikle baba ile olan ilişkilerde yaşanır.

Boşanma Sürecinin Çocuklara Etkisini Önlemek Ebeveynler Neler Yapmalıdır?

Boşanma sürecinin çocuklara etkisi gözden kaçırılmaması gereken bir durumdur. Ayrılma süreci çocuğa gelişim düzeyine uygun şekilde anlatılmalıdır. Anne baba birbirini suçlayıcı bir tutum içinde olmamalıdır. Çocuk boşanma süreci sonra kendi hayatında nelerin değişeceğini merak eder. Bu nedenle çocuğa nerede kalacağından aynı okula devam edip etmeyeceğine, babasını ve diğer yakınlarını nasıl ve ne sıklıkla görebileceğine kadar detaylı açıklamalar yapılmalıdır.

  • Bazı çocuklar ayrılma ile ilgili kendilerini suçlayabiliyor. Ebeveynler boşanma kararlarının onlarla ilgili olmadığı net bir şekilde çocuklarına anlatmalıdır.
  • Anne ve baba çocuğuna uygun sınırlar belirlemeli veya sevgi göstermeye devam etmelidir. Çocuklar sınırlarının belli olmasını ister. Çocuklara gereğinden fazla baskı uygulamak ya da uygun sınır koymamak, çocuğun mutsuz olmasına neden olabiliyor.
  • Çocuğun sağlıklı gelişimi ya da mutluluğu için babanın katılımının sağlanması veya sürdürülmesi çok önemlidir. Babanın varlığını devam ettirmesi ve desteğini sürdürmesi annenin de hayatını kolaylaştırır. Bu tutum babanın çocuğu ile olan ilişkisini daha olumlu yönde etkiler.
  • Ebeveynlerin boşanma süreci sonrası her konuda aynı fikirde olduğunu göstermesi önemlidir. Belli sınırlar dahilinde anne ve babanın kendi evlerinde kendi düzenlerini kurması, çocuğun alışma hızını arttırır. Bu süreçte anne babanın çocuğun ne yediği, ne giydiği, ne zaman yattığı gibi temel konularda anlaşması sağlıklı bir süreç yönetimi için yeterlidir. Anne baba her ayrıntıda anlaşmak durumunda değildir.

Boşanma Süreci Birçok Aile Tarafından İyi Yönetilemiyor

Çocuklarla olan ilişkinin kalitesi erişkinlerin psikolojik durumlarıyla yakından ilgilidir. Ebeveynlerin hayatını tekrar düzene koyması psikolojilerini olumlu yönde etkiler. Boşanma sürecinin çocuklara etkisi akademik alanda daha sıktır. Çocukların bu açıdan desteklenmesi önemlidir. Ekonomik olanakların el vermesi halinde çocuğun akademik destek alması iyi sonuçlar verebiliyor.

Boşanma sonrası çatışmalar içinde çocuklar olmamalıdır. Çatışmaların devam etmesine rağmen çocuklara yansıtılmıyorsa, çocuklar bu durumdan çok daha az etkilenebiliyor.

Anne ve baba birbirini suçlamamalı ve kötülememelidir. Bunu yapan anne veya babanın çocukla olan ilişkisi kötü yönde etkilenebiliyor. Bu davranıştan uzak durmak çocuk ve aile bireylerinin sağlıklı iletişimi için oldukça önemlidir.

Boşanma Sürecinin Çocuklara Etkisi hakkında daha geniş bilgi almak veya randevu için bize ulaşabilirsiniz.

“Blog yazıları bilgilendirme amaçlıdır. Tıbbi tavsiye veya tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir.”

Limonluk, Çoruhlu New Wave Plaza, İsmet İnönü Blv. 2486.Sok No:4/6, 33120 Yenişehir/Mersin/Türkiye

 

 

Canan Doğuş © 2024. Tüm Hakları Saklıdır

× Whats App İletişim