İçeriğe geç Altbilgiye atla

Yeniden Evlilik Sürecinde Duygusal Destek İhtiyacı

Evli kalınan ve ailenin dağılmasından sonraki dönemde yaşanan psikolojik sorunlar, bazı kişiler tarafından yeniden evlenme ile giderilmeye çalışılıyor. Bu yeni durum da kendi içinde yeni birtakım psikolojik sorunları ortaya çıkarabiliyor. Yeniden evlilik sürecinde duygusal destek ihtiyacı olan bireyler, gerekli destekleri almadan evlilik sürecini başlatmamalı. Evlilik öncesi psikolojik destek almak sağlıklı bir evlilik için ilk adımdır.

Evlenmeler ve boşanmalar süreç olarak birbirinden farklıdır. Önceleri evlilikler ömür boyu sürerken günümüzde evliliğe yüklenen anlamlar değişmeye başladı. Artık evlilikler güçlü temellere oturtulmadıysa geçmişteki evliliklere göre çok daha kısa sürüyor. Sebep ne olursa olsun, evliliğin sonlanmasının eşler üzerinde birtakım psikolojik sonuçlara sebep olduğu biliniyor. Evliliğin bitmesiyle birlikte yaşanan süreçte geçici ya da kalıcı sürelerle taraflarda psikolojik güçlükler ortaya çıkabiliyor.

Yeniden Evlilik Sürecinde Duygusal Destek Almanın Amacı Nedir?

Bireyler yeniden evlenme kararı aldıktan sonra yeniden biriyle bir bütün olma zamanı başlar. Evlilik sürecinde sevgi, birlikteliklerinden aldıkları güç, bağlılık hayatları boyunca ana kaynakları olacaktır. Çiftler anlaşamadıkları zamanlarda olumlu olan enerjileri negatif enerjiyle bütünleşir ve olumsuzlaşır. İletişim kopukluğu sebebi ile oluşan düşük enerji; alınganlık, moral bozukluğu sebebi ile olumsuz durumlara sebep olur. Geçmiş evliliklerinde tüm bunları deneyimlemiş olan kişiler yeniden evlilik sürecinde aynı durumları yaşamak istemez. Bireylerin yeniden evlilik süreci öncesi psikolojik destek evliliğin bağlılığını kuvvetlendirmek için oldukça önemlidir. Kişilerin yeniden evlilik sürecinde duygusal destek almalarının önemi şu şekilde sıralanabilir:

 • Bireysel yaşamdan yeniden çift yaşamına geçişin kolaylığının sağlaması ve alışma evrelerini kolaylaştırmak.
 • Çiftlerin evliliklerinde beklenti düzeylerine ulaşabilmelerine yardımcı olmak.
 • İletişim yeteneklerinin farkında olmalarını sağlamak ve arttırmak.
 • İlişkilerindeki bağlılığı ve sevgi bağını güçlendirmeye yönelik davranışlar geliştirmek.
 • Birbirlerine olan sadakat ve bağlarının güçlendirmesini sağlamak.
 • Aile bağlarının güçlenmesi, geçmişte yaşanan hatalara düşmemek.
 • Aileler arasında kurulan iletişimin sağlıklı olmasını sağlamak.
Yeniden evlilik sürecinde duygusal destek ihtiyacı olan bireyler, gerekli destekleri almadan evlilik sürecini başlatmamalı. Evlilik öncesi psikolojik destek almak sağlıklı bir evlilik için ilk adımdır.

Yeniden Evlenmeyi Düşünen Çiftlerin Nelere Dikkat Etmesi Gerekir?

Geçmiş evliliklerini bir takım duygusal eksiklikler nedeni ile bitirmek durumunda kalan kişiler, yeniden evlilik sürecinde aynı duygusal boşlukları yaşamaktan çekiniyor. Bunun için bazı noktalara dikkat etmeleri duygusal destek sürecini de güçlendirir. Dikkat edilmesi gereken noktaları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Çiftlerin aralarında oluşan sevgi veya saygıyı korumaya yönelik tutumlar sergilemeleri gerekir.
 • İlişkinin en başında arkadaş olabilen çiftler, evlilik sürecinde de arkadaşlıklarından beslenebiliyor.
 • İlişkilerinde bağlılık veya güven duygusu hissedebilmeleri önemsemeleri gerekir.
 • Birbirine sadık olan bireyler birlikteliklerindeki duygusal iniş-çıkışları da yönetebiliyor.
 • Geçmiş evliliklerinden olan çocukları varsa, bu konuda ortak kararlar alabilmeli veya planları varsa yeni doğacak çocukları için de aynı tutumu sergileyebilmelidirler.
 • Tartışmalar sırasında çözüm odaklı olan veya sorunun yaşandığı gibi çözülüp uzamasının önüne geçildiği ilişkiler daha uzun ömürlüdür.
 • Ortak ideallere sahip olmak ilişkilerinin dinamiğini korumaya yarar.
 • Eşlerin bireysel hedef ya da başarıları desteklenmeleri önemlidir.
 • Farklı görüşlere sahip olduklarında bile birbirlerine olan saygılarını asla yitirmemeleri gerekir.
 • Sözlü ya da fiziksel şiddet asla ilişkilerinde yer almamalıdır.
 • Geçmiş ilişkilerini yok saymamalı ancak, geçmişte de yaşamamaları gerekir.

Yeniden evlilik süreci öncesi alınan psikolojik destek, çiftlerin birbirlerini anlayıp ne istediklerini keşfetmelerinde rehberlik eder. Bireysellikten evliliğe alışmaları, maddi ve manevi sorumluklarla yeniden nasıl baş etmeleri gerektiğini hatırlamaları açısından da önemlidir. Yeniden evlilik öncesi danışmanlıkta önemli olan kişilerin problemlerini ya da beklentilerini doğru belirleyebilmeleridir.

Yeniden Evlilik Sürecinde Duygusal Destek İhtiyacı hakkında daha geniş bilgi almak veya randevu için bize ulaşabilirsiniz..

“Blog yazıları bilgilendirme amaçlıdır. Tıbbi tavsiye veya tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir.”

Limonluk, Çoruhlu New Wave Plaza, İsmet İnönü Blv. 2486.Sok No:4/6, 33120 Yenişehir/Mersin/Türkiye

 

 

Canan Doğuş © 2024. Tüm Hakları Saklıdır

× Whats App İletişim