İçeriğe geç Altbilgiye atla

NLP Nedir?

NLP (Neuro Liguistic Programming), yetmişli yıllarda, Prof. John Grinder ve Dr. Richard Bandler tarafından geliştirilen bir metodolojidir. İki bilim insanı da insanların yaptıkları işte ne kadar mükemmel sonuçlar alabildiğiyle çok ilgiliydi. Bu ilgi onları, alanında üstün başarı gösteren insanların davranış biçimlerini modellemeye yöneltti. Grinder ve Bandler, seçtikleri üstün başarılı insanların davranışlarını inceledi ve sonuçlarını, dil temelli modeller şeklinde kodladı. Böylece ortaya NLP çıktı.

Neuro Linguistic Programming’i açacak olursak:

Neuro (Sinirsel); Tat alma, görme, işitme, koklama ve hissetme duyularını ve bu duyuların kontrol edildiği sinir sistemi ve beyini betimler. Her birey, duyularından gelen verileri işleyen, kendine özel bir zihinsel filtreleme sistemi oluşturmuştur. Bu nörolojik filtreleme sonucunda da ilk zihinsel haritamız (First Access) oluşur.

Linguistic (Dilsel); Kişinin deneyimlerinde dilin etkisini ve deneyimlerin dil ile kodlamasını betimler. Dış dünyadan aldığımız bilgilere kişisel anlamlar yükleriz ve böylece onlara bir dil atamış oluruz. Bu da bizim “Linguistic Map” olarak adlandırılan, ikinci zihinsel haritamızı oluşturur.

Programming (Programlama) ; Davranış ve düşünce yapımızda yapmış olduğumuz değişimleri betimler.

NLP, Prof. John Grinder ve Dr. Richard Bandler tarafından geliştirilmiş bir modeldir.

NLP Nasıl Uygulanır?

NLP, yeteneklerinizi geliştirmek, karşılaştığınız sorunların üstesinden gelmek, hedefinize etkili ve hızlı bir şekilde ulaşmak, daha iyi ilişkiler kurmak ve istemediğiniz davranışlardan kurtulmak konularında, NPL tekniklerinin kullanılmasıyla uygulanır.

NLP sayesinde;

  • Kişisel yeteneklerinizi güçlendirebilirsiniz.
  • Bilinciniz dışında olan davranışlarınızı, duygularınızı ve düşüncelerinizi kontrol altına alıp hedefinize ulaşmak için geliştirebilirsiniz.
  • İnsanlarla daha iyi iletişim kurabilirsiniz.

Bazı NLP Uygulamaları:

Olumlama: Kendinize bir hedef belirleyin. Hedefinizle ilgili kendiniz için, gerçekten içtenlikle inandığınız cümleler kurun. Bu pozitif cümleler, zihninizde de hedefinize ulaşmanız için pozitif imgeler bırakır. Bu imge de olaylara daha olumlu bakmanız açısından sizin bakış açınızı değiştirir ve isteklerinize ulaşmanızda sizi motive eder.

Zihin haritası: Kişilerin yetiştikleri coğrafya, inançları, aile yapıları, tecrübeleri, mental durumları, onları diğer insanlardan farklı dünya anlayışlarına sahip bireyler yapar. Duyulardan gelen veriler bu filtrelerden geçerek insanın zihin haritasına yazılır. Bu nedenle, aynı durumda bile karşılaşsalar, insanlar birbirlerinden farklı tepkiler verebilir. Bu da tartışmalara neden olabilir. İnsanların zihin haritalarını anlamaya çalışarak onlarla daha iyi iletişim kurabilirsiniz.

NLP ve tüm diğer programlar IKOMT felsefesi çatısı altında sunulmaktadır.

 

Yorum bırakın

0.0/5

Limonluk, Çoruhlu New Wave Plaza, İsmet İnönü Blv. 2486.Sok No:4/6, 33120 Yenişehir/Mersin/Türkiye

 

 

Canan Doğuş © 2024. Tüm Hakları Saklıdır

× Whats App İletişim