İçeriğe geç Altbilgiye atla

Yaşam Koçluğu Desteği

Yaşam koçluğu kişiye kendi kaynaklarını kullandırarak, donanımlarının farkındalığını arttırmalarında yardımcı olma sürecidir.

Yaşam Koçluğunda Ne Yapılmaz?

Günümüzde popüler hale gelen yaşam koçluğu ile ilgili çok insanın kafasında soru işaretleri var. Kimi yaşam koçunun psikolojik danışmanlık yaptığını kimi de baskı kurarak hedefe ulaştırdığını düşünüyor.

Bu yanlış anlaşılmayı gidermek için yaşam koçlarının neler yapmayacağını şöyle sıralayabiliriz;

-Yönlendirme yapmaz

-Akıl hocalığı yapmaz

– Baskı kurmaz

– Yargılamaz

– Gaz vermez

– Psikolojik danışmanlık yapmaz

– Psikoterapi uygulamaz

Yaşam koçu; öğretmen, psikolog, psikolojik danışman ya da psikiyatrist değildir. Yaşam koçunun, danışanının mesleği hakkında bir donanıma sahip olması gerekmez.

Yaşam Koçluğu odaklanmanıza yardımcı olur
Yaşam Koçluğu odaklanmanıza yardımcı olur

Yaşam Koçu Tutmak İçin Yedi Neden

Hedeflerini saptar: Çoğu insanın aklında fantastik fikirleri vardır ancak bunları gerçekleştirmek için stratejik adımlar atma veya zaman planlama konusunda eksiklik yaşar. Yaşam koçu kişisel temellerinizi güçlendirir, hedeflerinizi saptayarak sizi yönlendirebilir.

Rehberlik eder: Günümüzdeteknolojinin de artmasıyla birlikte insanlar arasındaki rekabette arttı. Bazen vereceğiniz bir karar bütün hayatınızı alt üst edebilir. İşte böyle bir ortamda yaşam koçu size hedeflerinize ulaşma ve doğru adımlar atma konusunda rehberlik eder.  İhtiyaçlarını dinler ve buna göre bir yol haritası çizer.

Odaklanmanızı arttırır: İnsanoğlunun en büyük handikaplarından biri de her gün çok çalışmasına rağmen hedeflerine ulaşamadığını düşünmesidir. İşin püf noktası çok fazla çaba harcamak yerine doğru hedefe odaklanarak sonuçları maksimize edebilmektir. Yaşam koçu, hedefe odaklanmanızı ve daha az zaman ve para harcayarak başarılı olmanızı sağlar.

Sorumluluklarınızı anlamada yardımcı olur: Hepimiz zaman zaman kendimize sözler veririz, ancak bu sözleri tutmakta zorlanırız. Örneğin, her hafta “Pazartesi günü spor başlayacağım, ya da diyete başlayacağım”  deyip bir türlü başlayamamak gibi. Yaşam koçu sorumluluk ve mesuliyetlerinizin bilincinde olmanızı sağlar. Kendinize verdiğiniz sözleri yerine getirmeniz için sizi harekete geçirir.

Denge yaratır:  Yaşam koçları vücudunuzu, ruhunuzu ve zihninizi dengede tutmak için size yol gösterir. Stresinizi ve zevklerinizi, hobilerinizi, korkularını dengeleyerek mutlu olmanın formülünü bulmanızı sağlar.

Amacınızı netleştirir: Hayattaki hedeflerinizi, tutkularınızı netleştirmenize yardımcı olur.  Sizin için gerçekten neyin önemli olduğunu keşfetmenizi ve hareket geçmeden önce emin olmanızı sağlar.

Kendinizi fark etmenizi sağlar: İnsanlar kendilerini başkalarına ispat etmek için büyük çaba sarf ederler. Yaşam koçu, mücadele etmeden ya da stresten uzak durarak, başkaları üzerindeki doğal cazibe kaynaklarınızı keşfetmenizi sağlar. Başkalarına çekici gelmek, tercihlerinizi, kişiliğinizi ve alışkanlıklarınızı tazeleyebilir.

Yaşam Koçluğu seanslarımız hakkında daha detaylı bilgi alabilmek için bizimle şimdi iletişime geçin.

Limonluk, Çoruhlu New Wave Plaza, İsmet İnönü Blv. 2486.Sok No:4/6, 33120 Yenişehir/Mersin/Türkiye

 

 

Canan Doğuş © 2024. Tüm Hakları Saklıdır

× Whats App İletişim