İçeriğe geç Altbilgiye atla

Evlilikte Ortak Noktaları Güçlendirme

Bütün ikili ilişkilerin sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için temel şart iletişimdir. Evlilik için de aynı temel şartlar geçerlidir. Çiftlerin pek çok hayal, umut ve beklentiyle çıktıkları evlilik yolunda, önce eşi ile anlaşabilmesi gerekir. Anlaşabilmek sadece kavga etmemek, tartışmamak değil, aynı zamanda ortak noktaları doğru belirlemek ve bu noktaları güçlendirmedir. Evlilikte ortak noktaları güçlendirme için evlilik terapisi almak yararlı olur. Bunun için alanında uzman bir terapist ile görüşmelisiniz. Evlilik terapisi, çiftlerin evliliklerini kurtarmaları için bazı adımlar atmalarını sağlar.

Evlilikte çiftlerin birbirlerini anlamaları ve ortak bir noktada bulaşabilmeleri önemlidir. Evlilikte ortak noktalar bulunamadığı zaman gelişecek durumları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Yeterince sohbet etmemek,
  • Eşlerin ilgisizliği,
  • Birbirilerini yeterince dinlemiyor olmak,
  • Sevgiyi gösterememe,
  • Saygıda eksiklik

Tüm bu yaşanan durumların nedeni evli çiftlerin ortak noktalarının az olması ya da var olan ortak noktaları güçlendirememeleridir. Ortak noktaların farkında olmamak ve dolayısı ile zayıf bir iletişime; maddi sorunlar, iş yaşamındaki sıkıntılar, ailesel faktörler, kültür ve görüş farklılıkları eklendiğinde ilişkiler ve evlilikler çıkmaza girer.

Evlilikte ortak noktaları güçlendirme için evlilik terapisi almak yararlı olur. Bunun için alanında uzman bir terapist ile görüşmelisiniz. Evlilik terapisi, çiftlerin evliliklerini kurtarmaları için bazı adımlar atmalarını sağlar.

Evlilikte Ortak Nokta Nasıl Bulabilirsiniz?

Evli çiftlerin her şeyden önce iki iyi arkadaş olması oldukça önemlidir. Birbirlerinin en iyi arkadaşı olan çiftler zaman zaman yaşanan krizlerin çok daha kolay bir şekilde üstesinden gelebiliyor. Evlilikte arkadaşlık; çiftlerin birlikte zaman geçirmekten keyif alması, ortak sohbet konularının ve ortak zevklerin olması olarak tanımlanır. Evliliklerde genel sorun paylaşımın az olması ve çiftlerin ortak noktaları önemsenmemesidir.

Birçok evlilikte bir boş vermişlik içinde olan taraflardan biri ya da ikisi sadece kendi yaşamlarına odaklanır. Eşlerinin yaşamlarındaki varlıklarının farkında bile değildirler. Fiziksel sağlık nasıl önemliyse, evlilikte psikolojinin sağlıklı olması da öyledir. Evlilikte ortak noktaları güçlendirme; eşlerin birbirine zaman ayırması, birbirini dinlemesi ve birbirini anlamaya çalışmasıyla mümkündür. Böylece çiftler, keşfedilmemiş ortak noktalarını gün yüzüne çıkarabiliyor.

Evlilik, ortak paylaşımlar bütünüdür. Evlenmeden önce her konuda kendi başınıza karar veriyorken, evlendiğinizde eşinizle birlikte karar vermeniz gereken çok fazla nokta vardır. Bu nedenler evliliğinizi kişisel tercihlerinizin önünde tutmalısınız. Bunu bir dezavantaj olarak değil, bir avantaj olarak görmek evlilikte ortak noktaları güçlendirme adına önemli adımlardan biridir.

Evlilikte farklı fikirlere açık olmalısınız. Eşinizin söylediği ya da inandığı her konuya katılmak zorunda değilsiniz. Ancak onun da birey olarak farklı fikir ve görüşlere sahip olduğunu göz önünde bulundurarak, sunduğu fikirlere açık olmanız gerekir. Evlilikte özverili olmak önemlidir. Kimse kendi isteklerinde direten biri ile uzun süre mutlu olamaz. Evlilikte her iki eşin de özverili bir tutuma sahip olması gerekir. Böylece çiftler evliliklerinde ortak noktaları bulmak için çaba sarf ediyor.

Evlilikte Ortak Noktaları Güçlendirme İçin Evlilik Terapisi Almanın Önemi

İletişim sorunu yaşayan çiftler, evliliklerinde bir süre sonra ortak noktalarını keşfedemez hale gelir. Bunun en büyük sebebi ise yaşadıkları sorunlarla ilgili birbirlerini suçluyor olmalarıdır. Çıkmaza girme yolunda olan evliliklerde bir uzman terapist ile görüşülmesi gerekebilir. Bir uzmandan destek almak, ilişkinin üçüncü kişi tarafından gözlemlenmesi açısından da önemlidir.

Evlilik terapisi, uzman psikolog tarafından çiftlere verilen eğitimler olarak nitelenebiliyor. Evlilik terapisi seanslarında uygulanan çalışmalar ile çiftler birbirlerini yeniden tanıyabiliyor. Evlilikte ortak noktaları güçlendirme adına pek çok adım atabiliyor. Evlilik terapisi ile çiftlerin evliliklerini kurtarması için çeşitli çalışmalar yürütülüyor.

Evlilikte Ortak Noktaları Güçlendirme hakkında daha geniş bilgi almak veya randevu için  bize ulaşabilirsiniz..

“Blog yazıları bilgilendirme amaçlıdır. Tıbbi tavsiye veya tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir

Limonluk, Çoruhlu New Wave Plaza, İsmet İnönü Blv. 2486.Sok No:4/6, 33120 Yenişehir/Mersin/Türkiye

 

 

Canan Doğuş © 2024. Tüm Hakları Saklıdır

× Whats App İletişim