İçeriğe geç Altbilgiye atla

Doğum Sonrası Eşlerde Çatışma Süreci

Doğum sonrası aileye yeni bir üyenin katılması o ana kadar yalnızca eş görevini üstlenen çiftlerin babalık ve annelik rollerini aktif hale getirir. Yeni doğan bebekle beraber çiftler yepyeni bir uyum dönemi yaşarlar. Bazen bu döneme uyum sağlamakta sorun yaşayan ebeveynler bu durumu ilişkilerine de yansıtabiliyor. Kimi zaman stres faktör haline gelirken kimi zamanda bireyleri kişisel olarak etkileyen bir durum olabiliyor. Doğum sonrası eşlerde çatışma sürecine doğum sonrası cinsellik sorunlarından hamile kadınların bedensel olarak değişimleri gibi konular sıralanabiliyor

Bebeğin Doğumu Sonrası Eşler Arasındaki İletişimi Nasıl Olmalıdır?

Genellikle çiftlerin bebek doğduktan sonra yaşanan zorluk ve sorunları birbirlerine yansıtmaları ilişkilerde olumsuzluklara neden oluyor. Yaşanan her türlü zorluğu ilişkilerinin ya da birbirlerinin değişimine ve ihtiyaçlarının farklılaşmasına bağlıyor olabilirler. Bundan dolayı ebeveynler çözümlerini de bu farkındalık sayesinde beraber üretmek için çaba gösterirler. Sorumlulukların paylaşımıyla ilgili sıkıntılarda çiftler genellikle birbirlerine “her şeyi kendim yapmak zorundayım” ya da ” sen zaten hep böylesin” gibi düşünceler yerine “bu kadar sorumluluk bana fazla geliyor, beraber ne yapabiliriz” sorularına cevap arayabilirler. Bu farkındalık seviyesi aileyi hem birbirine bağlarken hem de iletişimin güçlü olmasına neden olur.

Bebek doğmadan önce danışmanlık alan ebeveynlerde almayan ebeveynlere oranla gözle görülür belirginlikte bir fark gözleniyor. Doğum öncesinden doğum sonrasına kadar yaşanması muhtemel her türlü olumsuzlukla ilgili bilgi alınması önem taşıyor. Bu konularda bilgilenen çiftler aralarında herhangi bir nedenden dolayı problem oluşsa bile bu sorunların nedenlerini ilişkilerinde arayıp, yansıtmazlar. Hamilelik süresince kadınların yaşadığı fizyolojik değişimlerden dolayı eşlerde etkiler. Sosyal ve psikolojik açıdan değişen hayati düzene uyum sağlama gereği hisseden çiftlerin bebeğin aileye katılımı ile beraber yeni rollere bürünmesi gerekir.

Doğum Sonrası Eşler Arasında Çatışma Sorunların Yaşanmasına Neden Olan Unsurlar:

  • Hamile kadınların bedensel olarak değişimleri ve eşi ile ilgili olarak kaygılı düşünceleri (Aldığım kiloları verebilir miyim?, Eşim beni eskisi gibi çekici buluyor mu? gibi sorgulamalar)
  • Annenin ya da anne adayının “Bebeğime sağlıklı bir şekilde bakabilir miyim? gibi endişe duyucu düşünceleri,
  • Baba adayının maddi sorumluluğunun artmasından dolayı tutumlarının değişmesi,
  • Doğrum sonrası oluşması muhtemel cinsellik sorunları,

Doğum Sonrası Eşlerde Çatışma Konularından Evliliği Koruma Yolları Nelerdir?

Doğumdan sonra hem anne ve babanın hem de bebeğin daha mutlu, huzurlu bir ortamda olması sağlıklı ilişki açısından oldukça önemlidir. Ebeveynlerin bebeğine verebileceği en büyük hediye çiftler arasındaki sevgi dolu ilişki ve yakınlıklarını korumadır. Doğum sonrasında her çift fazlasıyla hem stresli hem de duygusal ve savunmacı bir yapıya dönüyor. Ebeveynler bebek sahibi olmanın keyfini beraber yaşadığında ilişkilerin kötüye gitmek yerine daha da güçlendiğini fark edebilirler. Ebeveynler arası doğum sonrasında oluşabilecek her türlü tartışma çiftlerin sakin kalmasında önem kazanıyor. Yapılan tartışma ve atışmalarda centilmenliğin sağlanması her iki tarafı da mantıklı düşünmeye iter. Daha hafif kelimeler ve yumuşak cümlelerle anne ve babalar ne hissettiklerini söylemeli. Neye ihtiyaç duyduklarını açıkça söylerse olaylar sağlıklı bir şekilde devam eder.

Çiftlerin kendilerini zamana kaptırdıklarında en çok unuttukları şeylerden biri paylaşımın azalmasıdır. Ebeveynlerin birbirleri ile devamlı olarak konuşması ve neler düşündüklerini anlatması paylaşımı artırır. Bebek doğduktan sonra çiftler aralarındaki yakınlığı bozmamak için cinselliğe de özen göstermelidir. Cinsel yaşamdan aldıkları hazzın devamlılığının olması için eşler birbirleri ile iletişim halinde olarak ihtiyaçlarını paylaşmalıdır. Ayrıca ebeveynler bu yoğun dönemde ilişkilerini zenginleştirmek adına yenilikler keşfedip bu keyifli yolculuğu beraber paylaşabiliyor.

Doğum Sonrası hakkında, daha geniş bilgi almak veya randevu için bize ulaşabilirsiniz.

“Blog yazıları bilgilendirme amaçlıdır. Tıbbi tavsiye veya tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir.”

Limonluk, Çoruhlu New Wave Plaza, İsmet İnönü Blv. 2486.Sok No:4/6, 33120 Yenişehir/Mersin/Türkiye

 

 

Canan Doğuş © 2024. Tüm Hakları Saklıdır

× Whats App İletişim