İçeriğe geç Altbilgiye atla

Reiki Nedir?

Reiki Japonca’da ‘her yerde var olan ruhsal yaşam enerjisi’ anlamına gelir. Şifa ve ruhsal çalışma tekniklerine dayanan binlerce yıllık bir öğretidir.  “Ellerin üzerine uzanarak” yönetilir ve görünmeyen bir “yaşam gücü enerjisi” nin içimizden aktığı ve bizim hayatta olmamıza neden olan şeyin bu olduğu fikrine dayanır. Birinin “yaşam gücü enerjisi” düşükse, hastalanma veya stres hissetme olasılığı daha yüksektir ve eğer yüksekse, mutlu ve sağlıklı olma yeteneği daha yüksektir.

Kelime kökeni; Tanrı’nın Bilgeliği anlamına gelen Rei ve yaşam gücü enerjisi manasına gelen Ki kelimelerinden gelir. Yani Reiki “ruhsal olarak yönlendirilen hayat gücü enerjisi” demektir. Reiki, rahatlama ve huzur, güvenlik ve esenlik hislerini içeren birçok yararlı etki yaratarak beden, duygular, zihin ve ruh dâhil olmak üzere tüm insana davranır.

Reiki, bireylerin kullanabileceği basit, güvenli ve doğal bir ruhsal şifa ve kendini geliştirme sistemidir. Bilinen hemen hemen her hastalığa yardım etmede etkili olmuştur. Ayrıca, iyileşmesini desteklemek ve yan etkileri hafifletmek için diğer tüm tıbbi veya terapötik tekniklerle birlikte çalışır. İnanılmaz derecede basit bir öğrenme tekniği olan Reiki’yi kullanma yeteneği her zamanki anlamda öğretilmez, ancak bir R ders sırasında öğrenciye aktarılır. Bu yetenek, usta tarafından verilen bir “uyumlama” sırasında aktarılır ve öğrencinin, kişinin sağlığını iyileştirmek ve yaşam kalitesini artırmak için sınırsız bir “yaşam gücü enerjisi” kaynağından yararlanmasına izin verir.  Bir aktarım yapılan kişi ömrünün geri kalan kısmında bu enerjiyi kullanabilir.

Kullanımı kişinin entelektüel kapasitesine veya ruhsal gelişimine bağlı değildir ve bu nedenle herkes tarafından kullanılabilir. Reiki’yi her yaştan binlerce insan başarıyla öğrendi. Doğası gereği manevi iken, bir din değildir. Hiçbir doğması yoktur ve öğrenmek ve kullanmak için inanmanız gereken hiçbir şey yoktur.

Reiki Eğitimi

Eğitim üç aşamadan oluşur.

1.Aşama:  İlk aşamada Reiki’yi kendinize ve başkasına uygulamayı öğrenirsiniz. Reiki’nin tarihçesi, uygulamanın nasıl yapıldığı ve el pozisyonları bu aşamada aktarılır.

2.Aşama: Bu aşamada daha derin mental çalışmalar yapılabilir ve kişi enerjiyi daha uzağa aktarabilir. Reiki’nin sembolleriyle nasıl çalışılacağı verilir. Bu aşama, 1. aşamadan üç ay sonra aktarılır.

3.Aşama: Bu aşama ise öğretmenlik aşamasıdır. Uzun süren bu aşama 1-2 yıl süren bir çalışma gerektirir.

Nasıl Uygulanır?

Reiki terapi seansı sırasında, hasta masaj masasına uzanır. Baldwin, Reiki uygulayan kişinin hastanın başının tepesinden başlayarak, ellerini vücudunun üzerine (veya doğrudan üstüne) çeşitli pozisyonlarda yerleştiğini ifade eder. Böylece Reiki enerjisinin uygulayıcıdan masada yatan kişiye aktığını söyler. Fakat Reiki enerjisinin bir kişiden diğerine akışını hangi mekanizma ile olduğu kesin olarak bilinmemektedir. Hatta bazı Reiki ustaları hastaları kendilerine uzak bir yerden de tedavi edebileceklerini iddia ediyorlar. Reiki’nin tam olarak nasıl çalıştığı kimse tarafından bilinmiyor. Reiki’nin bir elektromanyetik enerji türü ve kişinin elektromanyetik alanı ile etkileşime girdiği ortaya konulan bir görüştür.

Başka bir görüş de Reiki’nin hastanın stres tepkisini azaltıp gevşemeye teşvik ettiği yönündedir. Reiki hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçin.

Limonluk, Çoruhlu New Wave Plaza, İsmet İnönü Blv. 2486.Sok No:4/6, 33120 Yenişehir/Mersin/Türkiye

 

 

Canan Doğuş © 2024. Tüm Hakları Saklıdır

× Whats App İletişim