Çalışma Saatleri : Pazartesi / Cuma - 09:00 - 17:00
  İletişim : +90(324) 502 43 80

Zihin Dili Programlaması olarak ifade edilen NLP, kendi öznel dünyanızın nasıl oluştuğunuz, hayata nasıl farklı bakabileceğinizi anlamanıza destek olur. Yargılamayı, tartışmayı insanları kontrol etmeyi bir tarafa bırakarak çevrenizde daha güzel ilişkiler geliştirmenize yardımcı olur. Bir kişiye nasıl hitap edeceğinizi, onun ilgi alanlarını ve algı sisteminin nasıl çalıştığını kolaylıkla anlamanızı sağlar. 

NLP Nedir Ne İşe Yarar? 

NLP bir sistemin baş harflerinin kodlanmış hali olarak ifade edilir. Tam olarak açılımı Neuro (Nöro) Linguistik Programming ifadesinden geliyor. Neuro yani nöroloji insanın hayatını anlamlandırdığı 5 duyunun bütününü oluşturuyor. Nöro kısmı, Görme, duyma, tat alma, koklama ve dokunmanın yani sensörlerin anlamlandırılması beyinde oluşan sinir sisteminin karşılığındaki beyin fonksiyonlarındaki üretilen bilginin işleme kısmıdır. Nöro, bilişsel kısım olarak ifade edilebilir. 

Linguistik ise dil kavramı üzerine oluşturulmuştur. İnsanın beyninde anlamlandırdığı hayatı dil vasıtasıyla aktarıp eyleme geçirir. Dilbilimi olarak ifade edilen linguistik, anlamlandırılan şeylerin dil vasıtasıyla konumlandırmadır. Programlama da hedefe varılırken yapılacak tüm davranışların organize edileceği metottur. 

NLP ile Başarılı Sonuç için 10 Önemli Kural

NLP insana değişimin hızlı ve etkili bir modelini sunar. Bu değişimin sonuç verebilmesi için yapılması gereken bazı önemli hususlar vardır. NLP’de bütün teknikler özgün bir yapıya sahiptir. Her bir teknik kişinin hayal gücü ile birlikte bambaşka bir yapıya dönüşür. Örneğin; NLP aynalama tekniği insanlarla doğru iletişim kurmanıza yardımcı olur. NLP teknikleri ile başarılı sonuç alabilmek için şu 10 kuralı uygulamalısınız; 

  • Değişim ve dönüşümün gerçekleşmesine inancınız tam olmalı
  • Uygulanacak yöntemlerin gücüne bağlı olmalısınız
  • Sonuç alıncaya kadar size sunulan NLP tekniklerini hayatınıza uyarlayın
  • Bilginin işe yaraması için kullanmanız gerekir 
  • Değişim konusunda ısrarcı olmalısınız
  • İçsel disiplininizi düşüncelerinizi değiştirerek şekillendirmelisiniz 
  • Kendinize sürekli motive edici konuşmalar yapın 
  • Yapamam kelimesini kafanızdan atmalısınız
  • Hayal gücünüzü kullanmasınız
  • Esnek olun. Sizin için belirlenen yöntemde istenen sonuç alınmadıysa pes etmeden başka bir yöntem deneyin

Pes Etmeyin ve NLP’de Size Uygun Yöntemi Bulun

NLP testleri çok çeşitlidir. Her bireye farklı farklı testler ve teknikler sunulabilir. Bu alanda dikkat edilmesi gereken en önemli hususların başında bireye uygun yöntemin bulunması ve kişinin pes etmeden hareket etmesinin sağlanmasıdır. Pes etmeyip, başarılı olacağınıza inandığınızda çözüme bir şekilde ulaşabilirsiniz. Her zaman bir çözüm yolu bulabileceğinize inanmalısınız. NLP konusunda destek almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Öte yandan, IKOMT Felsefesi çerçevesinde hizmet verdiğimizi de hatırlatmak isteriz.

NLP mükemmelliği ve üstün özellikleri, olağanüstü bireylerin ve kurumların başarılı sonuçlara nasıl vardığını inceler. Kişileri veya kurumları başarılı sonuçlara götüren bu yöntemler başkalarına öğretilebilir ve böylelikle onlarda aynı güzel sonuçlara ulaşabilir. Bu işleme modelleme adı verilir.

N- Nöroloji-Zihin ve Düşünce Şeklimiz

L- Linguistik (dilbilim) – Dili Nasıl Kullandığımız ve Bize Etkisi

P- Programlama- Hedefe varabilmek için davranışlarımızı nasıl yeniden organize edeceğimiz anlatılmaktadır.

NLP farkında olmadan gerçekleştirdiğimiz davranış ve düşüncelerimizi farketmemizi ve onları istediğimiz doğrultuda değiştirebilmemizi sağlayan bir metodolojidir.

× WhatsApp Destek Hattı!