Çalışma Saatleri : Pazartesi / Cuma - 09:00 - 17:00
  İletişim : +90(324) 502 43 80

Manuel Terapi Nasıl Yapılır?

Manuel terapi uygulamasına başlamadan önce hastanın değerlendirilmesi ve tedavide hangi teknik ve yöntemlerin kullanılacağına karar verilmesi gerekiyor. Tedavinin yapılacağı bölgede kırık, burkulma, incinme ve yırtık gibi zedelenmeler olup olmadığı kontrol edilmelidir. Manuel terapide dört aşama vardır;

Pozisyon Aldırma

Hastanın uygun bir şekilde konumlandırılması tedavinin ilk aşamasını oluşturuyor. Hasta rahat olmalı ve vücudunu gevşek bırakılmalıdır. Oda koşulları ısı, ses veya çevre düzenlemesi gibi konular, hastanın rahatlamasını sağlayacak şekilde ayarlanmalıdır. Tedavinin uygulanacağı eklem dışındaki bölgeler iyi desteklenerek, tedavi edilecek eklemin hareketini sınırlayacak engeller ortadan kaldırılmalıdır. Manuel terapi, eklemin en gevşek olduğu istirahat pozisyonunda yapılır. Eklemin durumuna göre gerekirse tedavi yönteminde değişiklik önerilebilir.

Gevşeme

Uygun şekilde pozisyon aldırılan hastanın ağrılı bölgelerine elle itme, germe, bükme gibi çeşitli kuvvetler uygulanır. Bu sırada tedavi edilecek ağrılı bölgeye ellerin tam temas etmesi önemlidir.

Germe işlemi bağ dokunun boy değişikliğine gösterdiği direnç nedeniyle yavaş yavaş uygulanır. Ritmik salınımlar ağrı hissini azaltır ve gevşemeyi kolaylaştırır.

Germenin yoğunluğu, ağrı ve koruyucu kas kasılmasının azalması ve hastanın gevşemesine bağlı olarak arttırılır.

Mobilizasyon

Ekleme uygulanan germe ve itmeler eklem reseptörlerini uyararak gevşemeyi sağlar. Böylece eklem hareket açıklığında artış ve ağrıda azalma meydana gelir. Mobilizasyonun amacı; kısıtlı bölgelerde hareketi en ileri derecede ve ağrısız biçimde arttırarak fonksiyon kazandırmak ve vücut mekaniğini korumaktır.

Manipülasyon

Manipülasyon, hasta uygun bir konuma getirildikten sonra kısıtlılığının bulunduğu bölgeye küçük bir kuvvetin hızlı ve kontrollü bir şekilde verilmesidir.  Bir başka anlatımla, fizyolojik hareket açıklığı sınırının ötesine geçen ancak anatomik sınırı aşmayan yüksek hızlı, düşük şiddetteki pasif harekettir. Manipülasyon hareketi ile eklem yüzeylerinde ani bir ayrılma meydana gelir. Bu sırada eklem içerisindeki buhar ve gaz baloncuklarındaki ani patlama sonucu bir çıtırtı sesi duyulur. Ani fakat son derece nazik manipülasyon hareketi ile omurgaya bir miktar daha rotasyon kazandırılır.

Mobilizasyon ve manipülasyon teknikleri eklem etrafındaki yapıların esnekliğinin arttırılması, eklemdeki dizilim bozukluğunun düzeltilmesi ve eklem hareketliliğinin arttırılması gibi mekanik etkileri vardır.

Hastaya pozisyon aldırma, gevşemesini sağlanma, mobilizasyon ve son olarak da manüpulasyon işleminin manuel terapi tamamlanmış olur. Yapılan uygulamalarla ilgili daha ayrıntılı bilgi için tıklayınız. Ayrınca dilerseniz bizimle iletişime geçmek için ilgili sayfamızı kullanabilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

× WhatsApp Destek Hattı!