Çalışma Saatleri : Pazartesi / Cuma - 09:00 - 17:00
  İletişim : +90(324) 502 43 80

Fizyoterapistler Üst Düzey Eğitimle İKOMT Ailesine Adım Attı

Türkiye’nin birçok şehrinde sağlık merkezi ve fizyoterapisti bulunan IKOMT Health Center, Ankara’da NMST Practitoner kursu düzenledi. Sögütözü VİA Flat İş ve Yaşam Merkezi’nde düzenlenen programda fizyoterapistler IKOMT ailesine ilk adımını attı. 15 Fizyoterapistin katıldığı programda İKOMT Eğitmenleri Canan Doğuş, Müge Korkut, Pelin Deniz Duygulu, Bilal Tun ve Semih Saduk IKOMT’a ait stratejiler, hasta değerlendirme adımlamalarını ve tedavi konusundaki bakış açılarını meslektaşlarıyla paylaştı.

Canan Doğuş Ankara İkomt Eğitimi

2 gün süren programa IKOMT Kurucusu Ezdeşir Kemali de katıldı. Ezdeşir Kemali, eğitime katılan fizyoterapistlere kısa bir sunum yaptı. Ezdeşir Kemali, örnek bir vaka üzerinden fizyoterapistlerle fikir alışverişinde bulundu. 58 yaşında bir öğretmenin yaklaşık 5 hafta önce geçirdiği bir kaza sonrası yaşadığı ağrı üzerine katılımcılara sorular yönelten Kemali, bu kişinin 3 hafta önce başlayan omuz ağrısının nedenleri üzerine tartışma başlattı. Öğretmenin yaşadığı ağrı ile ilgili işini kaybedeceği korkusu ve hareket etmekten çekinmesi konularına değinen Kemali, fizyoterapistlerin konu ile ilgili sorularını cevapladı. Kemali, örnek vaka üzerinden fizyoterapistlere tedavi hakkında bilgi ve öneriler verdi.

 

Klinik Odaklı Bir Eğitim

 

IKOMT NMST Practitioner, kas iskelet ve sinir sistemiyle ilişkili ağrı ve fonksiyon problemlerinin sebebinin belirlenmesi üzerine düzenlenen bir program. Program kapsamında geliştirilecek tedavi stratejileri ile ilgili fizyoterapistlere klinik odaklı bir eğitim veriliyor. Ezdeşir Kemali’nin prensipleri ve filozofisine dayanan eğitimin temelini biyopsikososyal model oluşturuyor. Kişinin şikayeti analiz edilirken insan vücudu sadece bir makine olarak görülmüyor. Vücut biyolojik, psikolojik ve sosyal faktörlerle birlikte ele alınıyor.

IKOMT NMST Practitioner Eğitim;

Kas,

İskelet,

Sistem biyomekaniği

Kinezyoloji,

Biyomekanik ve kinezyoloji bilgilerinin klinik kullanımı üzerine düşünülmesi

Omurga ve perifer eklemlerin birbirini doku ve fonksiyon boyutunda nasıl etkileyebileceği

Kanıta dayalı olarak tespit

Hipotez-test-tedavi adımlarını içeriyor.

Eğitim kapsamında sinir sisteminin vücut üzerindeki rolü, ortaya çıkan pseudo semptomlarının değerlendirilebilmesi ve kişiye özel tedavi oluşturabilmesi beceri olarak fizyoterapistlere sunuldu. Ayrıca ağrı mekanizmalarını ve önemi ele alındı.

Eğitime Katılanlar Neler Dedi?

 

Yaren Yenici Kırıkkale Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Mezunu

İKOMT’u bir arkadaşım sayesinde tanıdım. Ayrıca araştırmaların sonucunda da önemli bir kuruluş olduğunu öğrendim. İlk etapta saha tecrübesi kazanın sonra eğitimlere katılın önerileri gelmişti. Ancak bu görüşleri bir tarafa bırakarak mezun olduktan hemen sonra eğitimlere katılmak istedim. Ezdeşir Kemali’yi bugün tanıdım. Yoğun ve çok kaliteli bir eğitim aldığımızı düşünüyor. Konu anlatımları, uygulamalı eğitimler ve hasta üzerinde yapılacak pratikler bizim için çok faydalı olmakta. Bu eğitimin mesleki geleceğim için faydalı olacağını düşünüyorum.

Ahmet Çatalkaya Yaren Yenici Kırıkkale Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon 4. Sınıf Öğrencisi

Pandemi nedeniyle 2. Sınıftan itibaren online olarak eğitime devam ettik. Bu hem özgüven konusunda hem de pratik deneyim konusunda bizim için dezavantaj oldu. Bu dezavantajı ortadan kaldırarak avantaja çevirmek için İKOMT eğitimine katılmayı planladım. Fizyoterapist olarak görev yapan tanıdıklarım ve arkadaşlarım vasıtasıyla İKOMT’u tanıdım. Eğitim, özgüven ve pratik açısında bizi çok daha üst seviyelere taşıdı. Klasik eğitimde hastalara nasıl yaklaşmamız gerektiği, onlarla nasıl iletişim kuracağımız ve hastaları nasıl anlayacağımız hakkında bilgiler öğreniyoruz. Ancak neyi, neden ve nasıl yapacağımız konusunda eksikliklerimiz bulunuyor. Eğitim sayesinde bu eksikliklerimizi giderdik. İlk dersten itibaren doğru bir karar verdiğimi anladım. İKOMT ailesine çok teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

× WhatsApp Destek Hattı!