Çalışma Saatleri : Pazartesi / Cuma - 09:00 - 17:00
  İletişim : +90(324) 502 43 80

Duygusal İstismar Nedir?

Sömürme anlamına gelen istismar kelimesi Türk Dil Kurumu sözlüğünde bir insanın iyi niyetini kötüye kullanmak olarak tanımlanmıştır. Duygusal istismar ise, bir insanın duygusal durumunun istismar eden tarafından kendisine fayda sağlayacak şekilde kullanılmasıdır. Başka bir kişinin duygularını kullanarak kontrol etmeye çalışmak şeklinde da tanımlanmıştır. Çoğu zaman  bilinçli olarak, kasıtla ve bir plan dahilinde gerçekleştirildiği gibi bazı durumlarda ise bilinçsiz ve farkında olmadan gerçekleşir. İstismarcı duygusal olarak karşı tarafa zarar vererek acı çektirdiğinin farkında değildir. Duygusal istismar, tanımlanması ve tespit edilmesi oldukça zor olduğundan genellikle görünmezdir. Tespitin zor olması nedeniyle duygusal istismarı kabullenmek ve buna bağlı olarak oluşan zararın ortadan kaldırılması ve iyileşme zordur. Günlük yaşamda karşılaşılan zorluklar, kavgalar ve yaşanan her tatsız olay istismar değildir. Kesin sınırlarla ayırabilecek ölçüler bulunmadığından duygusal istismar davranışlarının tespiti ve bu konuda farkındalık kazanmak için aile ve sosyal yaşam danışmanlığı, mental koçluk ve yaşam koçluğu uygulamaları faydalı olacaktır.

Duygusal İstismar Nedir

Duygusal İstismar Nasıl Anlaşılır?

Duygusal istismar ikili ilişkiler içinde ortaya çıkan bir durumdur. Arkadaşlık ilişkileri,  iş arkadaşlıkları, ebeveyn çocuk ilişkisi, flört aşamasındaki çiftler, sevgililer ve evli çiftlerin ilişkilerinde duygusal istismar sıklıkla yaşanabilir. Ebeveynlerin  çocuklarla  ilişkisinde yaşanan çocuğun duygusal istismarı, kapsamlıca incelenmesi gereken ayrı bir yazı konusudur. Yetişkinlerin, özellikle evli çiftlerin duygusal istismar olarak değerlendirilebilecek davranışlarından bazıları;

  • Önemsememek
  • Sürekli aşağılamak
  • Yok saymak
  • Mailleri, mesajları kontrol etmeye çalışmak
  • Kıyafet seçimleri ve yaşam tarzına müdahil olmaya çalışmak
  • Ekonomik kararlara katılım ve finansal özgürlüğü engellemeye çalışmak
  • Sindirme ve tehditler
  • Sürekli yönlendirmeye çalışmak şeklinde örneklendirilebilir.

Bu tür davranışlar bir süreklilik arz ediyor ve karşı tarafta bir rahatsızlık oluşturuyorsa burada duygusal istismar söz konusudur. Kişinin özgüveni ve özsaygısını zedeler. Yaşama sevincini azaltır. Öfke, suçluluk, değersizlik hissettirerek maruz kalan kişiye acı verir. Uzun süreli duygusal istismara maruz kalmak depresyon, anksiyete, stres bozuklukları gibi psikolojik sorunlara sebep olur. Bazı durumlarda duygusal olarak çekilen acıya fiziksel acı ve sağlık problemleri de eşlik eder. Kişiler sürecin içinde bir tanımlama yaparak bunu bir sorun olarak algılamayabilir. İstismarcının davranışlarından duyulan rahatsızlık hissedilse bile her ilişkide olabilecek türden şeyler şeklinde minimize edilerek görmezden gelinebilir. Duygusal istismar kabul edilmeyince yaşanan süreç normalleştirilebilir. Hatta bazı durumlarda istismar edene karşı sempati duyulabilir. Duygusal istismarın tespitinin zor olması yaşanan acıların süresini uzatır. Travmaları derinleştirir. Farklı fiziksel sağlık problemleri duygusal istismara bağlı olarak ortaya çıkabilir.

Duygusal İstismar Sonrası İyileşme

Duygusal istismar kolaylıkla farkına varılamayan bir süreç olduğundan ve etkilerinin ortaya çıkardığı hasarı tespit etmenin güçlüğü nedeniyle iyileşme sürecine ihtiyaç duyulması çoğu durumda hiç gerçekleşmemektedir. Maruz kalan kişi yaşadığı psikolojik sıkıntıları, ruhsal ve fiziksel acıları çoğunlukla başka sebeplere bağlamakta, içinde bulunduğu durumu normalleştirme çabasına girmektedir. Duygusal istismar sonrası iyileşme için ilk adım, durumun farkına varıp tanımlayarak bu durumun çözülmesi gereken bir problem olduğunu kabullenmektir. Bu en önemli aşamada duygusal istismara maruz kaldığı gerçeği ile yüzleşen kişi için iyileşme süreci istismarcının davranışları üzerinde düşünmek, yorumlamak ve tekrarlanmasına izin vermemek için gereken tedbirleri almakla devam eder. Kişi kendilik değerinin sorgulanmasına, davranışları ve kararları konusunda ağır bir şekilde eleştirilmesine izin vermemelidir. Sindirme ve yok sayma davranışları karşında  kendini gösterme çabalarına son vermelidir. Kişi fiziksel, ruhsal, duygusal, sosyal ve zihinsel olarak kendine iyi bakmalıdır. Uyku ve düzenli beslenme konusunda dikkatli davranmalıdır. Oldukça zor bir süreç olan duygusal istismar  sonrası iyileşme için profesyonel destek almak, iyileşmeyi hızlandıracak ve kişi kendisini daha kısa süre içerisinde sağlıklı ve zinde hissedecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

× WhatsApp Destek Hattı!