Çalışma Saatleri : Pazartesi / Cuma - 09:00 - 17:00
  İletişim : +90(324) 502 43 80

Çocuklarda Duygusal İstismar ve Alt Boyutları

Anne, baba, bakıcı ya da her hangi bir yetişkin tarafından çocuğa yönelik uygunsuz ve zararlı görülen, çocuğun gelişimini engelleyen eylemler çocuk istismarı olarak ifade edilir. Çocuk istismarı çocuğun duygusal gelişi kadar fiziksel gelişiminde de olumsuz yönde büyük etkilere sahiptir. Duygusal istismar ve ihmal, yetişkinlerin çocuğun kişiliğine ve duygularına zarar veren eylemler ya da eylemsizliklerde bulunması olarak tanımlanır. Duygusal gelişimi hasar gören çocukların yaşam kaliteleri düşer. İlerleyen yaşamlarında ise ciddi psikolojik sorunlar ve iletişim sorunları yaşayabilirler.

Birçok araştırmaya göre, çocuğunu istismar eden kişilerin genellikle kendi çocukluklarında da istismara uğradıkları tespit edilir. Çocuk istismarı bir tür şiddet döngüsü olarak da kendini gösterebilir. Fiziksel istismar vakalarının hemen hemen tamamında duygusal istismar tespit edilmiştir. Fiziksel ve cinsel istismarın yaşanmadığı durumlarda duygusal istismar ortaya çıkabilir. Duygusal taciz; sözlü olarak, fiziksel olmayan ancak ciddi cezalar ya da tehditler içerir.

Çocuklara bağırmak bunların başında gelir. Küçük düşürmeye çalışmak, küfretmek, onları yalnız başına bırakmak, yanıltıcı, tehdit içeren, duygusal ihtiyaçlarını karşılamayan, yaşının üzerinde sorumluluk yükleyen, aşırı baskı ve otorite içeren, bağımlılık ve aşırı koruma da duygusal istismar olarak ifade edilir. Bu tür davranışlar ile karşı karşıya kalan çocuklar ailelerinden uzaklaşır. Gergin ve bağımlı bir kişilik geliştirebilirler. Değersizlik duyguları gelişebilir, uyumsuz ve saldırgan davranışlarda bulunabilirler.

Duygusal istismar fiziksel ve zihinsel gelişimin olumsuz yönde etkilenmesine sebep olur. Maruz kalan çocuklar, normal sınırlarda zihinsel kapasiteye sahip olsa da zorluk ve dikkat dağınıklığı gibi öğrenme sorunları ile karşı karşıya kalır. Duygusal istismara uğrayan çocuğun kişiliği kadar başarısı da olumsuz yönde etkilenir.

Çocuk İstismarının Alt Boyutları Nelerdir?

0-18 yaş arasındaki dönem bedensel ruhsal ve cinsel gelişimin devam ettiği, çocukluk dönemi olarak ifade edilir. Bu süreçte çocuğu bakmakla yükümlü olan kişiler tarafından fiziksel, duygusal, zihinsel ya da cinsel gelişimlerine engel olacak, ruh sağlığına zarar veren tutumlara çocuk istismarı denir. Çocuk istismarı duygusal, fiziksel, cinsel istismar ve ihmal olarak dört farklı alt boyuta sahiptir.

Fiziksel İstismar: Çocuğun sağlığına, gelişimine ya da onuruna zarar verecek ya da zarar verebilme ihtimali olan fiziksel davranışlardır. Fiziksel bulgulara sahip olduğu için saptanması en kolay istismar çeşididir. Çocuğu itme, ısırma, dövme, bir cisimle vurma, tekmeleme, zararlı bir madde dökme, boğmaya çalışma, sarsma gibi davranışların hepsini kapsar.

Duygusal İstismar: çocuğun gelişim sürecinde ihtiyacı olanı ilgi, sevgi ve bakımdan mahrum bırakılması halidir. Çocuk kendi ile özleştireceği bir figür bulamaz. Duygusal paylaşımı olmaz ve duygusal istismar davranışları yaşar. Yetişkinlerin çocuğun hareketlerini kısıtlaması, çocuğa olumsuz özelliklerin yüklemesi, kasıtlı olacak şekilde olumsuz sözel ve davranışsal uyarılar vermesi, çocuğu korkutması, haksız yere suçlaması gibi olumsuz davranışları kapsar.

Cinsel İstismar: Çocuğun henüz anlam yükleyemediği, onay verme yetisini kazanmadığı, gelişimsel olarak uygun yaşta olmadığı ya da sosyal normlara aykırı olan bir cinsel etkinliğe dahil edilmesidir. Cinsel istismarda bazı farklılıklara sahiptir.

  • Dokunulmadan yapılan istismar; sözel sataşmalar başta olmak üzere uygunsuz telefon konuşmaları içerir. Dokunmadan yapılan istismarda teşhircilik yapmak, röntgencilik, çocuğun cinsel ilişki sahnelerine mecbur bırakılması, çocuğun pornografik malzemeler için kullanılması oldukça yaygındır.
  • Dokunma içeren istismar; bir yetişkin tarafından genital ve rektal bölgelere ya da vücudun diğer bölgelerine dokunma olarak sıralanır.
  • Cinsel şiddet içeren istismar.

İhmal: Ebeveyn ya da çocuğun bakımını üstlenen yetişkinlerin çocuğun beslenme, barınma, sağlık, korunma ve gözetim gibi yaşamsal ihtiyaçlarını karşılamaması durumudur.

Çocuğun istismara uğradığının düşünülmesi halinde çocuklarda duygusal istismar ve alt boyutları hakkında daha geniş bilgi almak veya randevu için bize ulaşabilirsiniz.

“Blog yazıları bilgilendirme amaçlıdır. Tıbbi tavsiye veya tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

× WhatsApp Destek Hattı!